Klíště

Doporučení a informace: 
Klíště je roztoč vyskytující se v přírodě. Dá se s ním setkat i v městských parcích. Přenáší  závažné choroby včetně boreliózy a klíšťové encefalitidy. 

Prevence: 
Nejlepší je samozřejmě se klíštěti úplně vyhnout. Pravděpodobnost kontaktu s klíštětem snížíte nošením dlouhých nohavic a pevných bot, aplikací kvalitního repelentu (např.: Arpalit). Klíště si libuje ve vysoké trávě a porostu a ve vlhku - tomuto je vhodné se vyhnout. Po každém pobytu v přírodě je nutné se prohlédnout. Při vytažení do 12 - 24 hodin po přisátí je pravděpodobnost přenosu jakékoliv nemoci relativně malá.
Další prevencí je očkování na klíšťovou encefalitidu - provádíme v naší ordinaci.

Odstranění klíštěte:

Nejdůležitější je odstranit klíště co nejdříve. Při vytažení do 12 - 24 hodin po přisátí je pravděpodobnost přenosu jakékoliv nemoci relativně malá. 
1) Klíště a okolí postříkejte desinfekcí. Nejlepší je jodová (betadine) nebo alkoholová. Nikdy nepolévat olejem nebo čímkoliv jiným. 
2) Klíště chytíte pod kusadly do kleštiček na klíšťata a otáčením se klíště postupně pustí. Alternativou je vatová ušní štětička nebo obyčejná pinzeta - tam pak kývavým pohybem bez tahu klíště postupně odstranit. Nesmí zůstat kusadla ani hlavička. Postupujte opatrně a netlačit a netáhnout. 
3) Místo po vytažení klíštěte znovu odesinfikujte a nechte dostatečně dlouho působit. 
4) Klíště spolehlivě zničit - spláchnout nebo spálit. Dále je nutné si omýt anebo vydesinfikovat ruce. 

Další postup a sledování: 
Klíště nevyšetřujte, nemá to terapeutický význam. 
Místo je nutné několik dalších týdnů dál sledovat. V místě se vytvoří drobná papulka do 1 až 1,5 cm, může svědit. Toto je příznak lokální reakce a je normální. Není třeba dalšího vyšetření lékařem. Místo neškrábat, nechat v klidu. 
Borelióza: Rostoucí a šířící se zarudnutí kůže nad 5 cm v průměru (může být s centrálním výbledem) tvořící se v řádu mnoha dnů nebo několika málo týdnů okolo místa zákusu klíštěte. Pokud toto pozorujete, je nutná kontrola lékařem a nasazení antibiotik.

Kdy dále k lékaři: v průběhu dalších dnů se objeví bolesti kloubu nebo kloubů, bolesti svalů, únavnost a slabost, teploty, bolesti hlavy, pocity na zvracení, poruchy vědomí a další závažné příznaky. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky