24-hodinové domácí měření krevního tlaku ("TK holter").

Jedná se o moderní přístrojové vyšetření, které nám pomůže lépe diagnostikovat, sledovat, monitorovat a léčit pacienty s vysokým krevním tlakem. Dále nám pomůže vyloučit takzvaný "Syndrom bílého pláště", tedy stav, kdy je z podvědomého stresu krevní tlak zvýšen jen u lékaře. Pomůže léčbu krevního tlaku skutečně "ušít na míru" každému pacientovi. 

Vyšetření jako takové není nebezpečné, bolestivé ani jinak invazivní. V zásadě se příliš nemění od samotného měření tlaku v ordinaci. Na ruku Vám namotáme tlakovou manžetu, která se při měření tlaku nafoukne a postupně se vyfukuje. Stejně jako měření tlaku u nás v ordinaci. Holterovské vyšetření je specifické v tom, že se měření automaticky pravidelně opakuje, přístroj je plně automatizovaný a o vše se postará sám. 

Po vyhodnocení záznamu získáme křivku, která znázorňuje vývoj krevního tlaku v čase během jednotlivých měření - ta nám následně pomůže lépe nastavit léčbu nebo další postup při sledování vysokého krevního tlaku (hypertenze).

Jak probíhá

Dostavíte se na domluvený den a hodinu do naší ordinace. Sestřička Vám nasadí na ruku manžetu, naprogramujeme přístroj (intervaly měření, denní a noční režim apod.) a uložíme jej do "ledvinky", kterou Vám nasadíme na tělo na opasek. Přístroj pak bude pravidelně měřit TK. Další den přicházíte znovu k nám na předem domluvenou hodinu, kdy přístroj sundáme a Vy odcházíte domů. Lékař pak odpoledne vyšetření vyhodnotí a výsledek a případnou úpravu léčby probereme telefonicky. 


Jak se připravit 

Udělejte si na vyšetření čas - půjdete k nám dva dny po sobě. Samozřejmě máte, jako na každé vyšetření u lékaře, nárok na propustku do práce. 

Naplánujte si vhodný den. Můžete provádět veškeré běžné denní činnosti. Zakázány jsou fyzicky náročné činnosti včetně cvičení a pohl. styku, náročné práce, zvedání těžký břemen apod. A dle jakékoliv činnosti, kdy by mohl dojít k poškození přístroje nebo jeho příslušenství. Dále není vhodné velké psychické vypětí a občas je nutné se zastavit a přístroj nechat změřit. Například vybrat si na TK holter dne Vaší svatby není vhodná volba. S přístrojem se NEMŮŽETE koupat. Přístroj nesmí přijít do styku s vodou nebo jinou tekutinou. Nesmí být v prašném prostředí. Nevystavujte ho přímému slunci.

Před vyšetřením se osprchujte a na vyšetření přijďte s volným trikem s krátkým rukávem. Možná to zní nezdvořile, ale vezměte v potaz, že budete mít 24 hodin na ruce gumovou manžetu, pod kterou se budete potit a kterou si nemůžete sundat. Dále je nutné mít na horní polovině těla volný oděv. 

Jak se chovat během vyšetření?

Dávejte pozor na přístroj, aby nedošlo k jeho mechanickému poškození, namočení nebo ztrátě. 

V průběhu měření zachovejte běžný denní režim.

• Můžete provádět veškeré běžné denní činnosti. Zakázány jsou fyzicky náročné činnosti včetně cvičení a pohl. styku, náročné práce, zvedání těžký břemen apod. A dle jakékoliv činnosti, kdy by mohl dojít k poškození přístroje nebo jeho příslušenství.

• Pokud při měření jdete, je vhodné se zastavit. Pokud něco nesete, je vhodné břemeno položit.

• S přístrojem se NEMŮŽETE koupat. Přístroj nesmí přijít do styku s vodou nebo jinou tekutinou. Nesmí být v prašném prostředí. Nevystavujte ho přímému slunci.

• Přístroj měří tlak v nastaveném režimu: Denní 07-22h - po 30 minutách. Noční 22-06h - po 120 minutách.

• Manžetu můžete mezi měřeními podle potřeby utáhnout nebo povolit.

• Pokud přístroj měří a manžeta se nafukuje/vyfukuje, je potřeba ruku s manžetou natáhnout a nechat volně viset nebo ležet (svaly v ní "vypnout") a NEMLUVIT.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky